ششمین همایش کتابداران و اطلاع‌رسانان سلامت ۱۴۰۱

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

گزارش همایش

ششمین همایش کتابداران سلامتششمین همایش ملی کتابداران و اطلاع رسانان سلامت، به مناسبت هفته کتاب، کتابخوانی و روز کتابدار و تقدیر از مقام کتابداران و اطلاع رسانان سلامت ۱۹  آبان ماه ۱۴۰۱ در محل تالار امام خمینی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار ‌شد.

این مراسم،  با حضور معاونت محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی برگزار شد، ضمن تکریم مقام کتابداران و اطلاع‌رسانان پزشکی، از برگزیدگان کتابخانه‌های مرکزی، دانشکده‌ای و بیمارستانی و همچنین کتابداران پژوهشی و بالینی برگزیده کشوری، تقدیر به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر پناهی در سخنرانی خود در ششمین همایش کتابداران و اطلاع رسانان سلامت، با اشاره به اینکه وزیر محترم بهداشت بر هوشمندسازی کتابخانه‌ها و مرکز اطلاع رسانی علمی تاکید بسیار دارند، اظهار داشت: کشورهایی که در تولید علم و فناوری پیشرو هستند حاکم دنیا به شمار می‌روند‌. بیگ دیتا، علم، تولید علم و مرجعیت علمی و داشتن اطلاعات درست یکی از مهم ترین خواسته های نظام سلامت است و تمام ابزارهای وزارت بهداشت قابل استفاده است و از همکاران کتابدار انتظار می‌رود در این راه تمام تلاش خود را به کار بگیرند.
وی عنوان کرد: مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و وزیر بهداشت نیز طی یک سال گذشته در خصوص تولید علم و مرجعیت علمی تاکیدات بسیاری داشتند زیرا این مسئله نماد قدرت در دنیاست.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت،‌ با بیان اینکه امروزه یکی از مسائل مهم در علم پزشکی بار بیماری‌هاست، اظهار داشت: بیماری‌های قلب و عروق و مغز و اعصاب و … امروزه جدی ترین بیماری‌هایی است که موجب مرگ و میر انسان‌ها می‌شود. آیا کتابداری و اطلاع رسانی سلامت می‌تواند در کنترل بار بیماری‌ها کاری کنند یا خیر؟

وی افزود: توزیع و تشخیص بیماری‌ها همه بر اساس شواهد علمی است و بدون مطالعه علمی امکانپذیر نیست. اگر قرار است کار علمی انجام شود باید به کتاب‌های علمی مراجعه شود و این کتاب‌ها هستند که به ما کمک می‌کنند تا این هدف میسر شود. بستر علم کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی قادر است   کنترل بار بیماری را امکانپذیر کند و این می‌تواند حتی روی اقتصاد سلامت نیز تاثیرگذار باشد.

رساندن نتایج تحقیقات به مردم

دکتر پناهی ترجمان دانش را یکی از انتظاراتی دانست که محققان باید به آن بپردازند، تصریح کرد: ترجمان دانش یعنی نتیجه تحقیق به دست کاربران اصلی از کادر درمان تا آحاد مردم برسد. رسانه‌ای شدن نتایج تحقیقات حائز اهمیت بسیاری است.

دکتر پناهی به توانمندسازی نیروی انسانی اشاره کرد و عنوان کرد: همزمان با توسعه علم و فناوری در حوزه سلامت باید نیروی انسانی هم توانمند شوند. این افراد حتی می توانند مشاوران خوبی برای حوزه بالین باشند.

افزایش شتاب تولید علم

وی با اشاره به اینکه شاخص‌های مرجعیت علمی چه کمی و کیفی روند توسعه علم و فناوری را نشان دهند، اظهار داشت: روند شتاب تولید علم در علوم پزشکی سریعتر از دیگر علوم در کشور است. برخی  کشورهای همسایه مانند ترکیه روند رشد مشابه ما دارند ولی امارات و چین شتاب بالاتری دارند. در حال حاضر در منطقه پیشرو هستیم ولی برخی از کشورهای منطقه سرعت بالاتری در تولید علم دارند؛ بنابراین باید برای آینده برنامه‌ریزی مدون طرح‌ریزی شود.
دکتر پناهی بیان کرد: طبق فرمول‌های موجود سرعت تولید علم در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز استخراج شده است و طی این محاسبات نشان داد ۱۰ دانشگاه میانگین سرعت تولید علم پایین‌تری نسبت به بقیه دارند و به آنها اعلام شده است تا جبران کنند؛ زیرا هر دانشگاه باید در تولید علم سهمی داشته باشند.

انتظارات از کتابداران و اطلاع‌رسانان سلامت

دکتر پناهی خطاب به کتابداران سلامت اظهار داشت: جهت ارتقا تحقیقات نافع و مرجعیت علمی شاخص‌های کاربردی پیدا کنید تا به صورت مستمر وضعیت موجود پایش شده و معضلات پیدا شود و طی آن راهکارهایی ارائه دهید تا آنها را رفع کرده و به قله‌های مرجعیت علمی دست پیدا کنیم.

وی افزود: مدل‌هایی هوشمند پیدا کنید تا مسیر دسترسی به اطلاعات پزشکی دنیا تسریع و تسهیل شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر اساس شاخص‌های ملی و بین‌المللی انجام شود. مدیریت داده هم اهمیت بسیاری دارد. گاهی دسترسی به بسیاری از داده‌های علوم پزشکی به دلیل حفظ و حراست از اطلاعات دشوار می‌شود باید همکاران کتابدار سلامت روش‌هایی پیشنهاد دهند تا داده‌های کسب شده قابل بهره‌برداری باشند.

هوشمندسازی و دیجیتال سازی کتابخانه‌ها

دکتر فاطمه شیخ شعاعی رئیس مرکز توسعه اطلاعات و انتشارات علمی در سخنرانی خود در ششمین همایش ملی کتابداران و اطلاع‌رسانان سلامت عنوان کرد: به دنبال آن هستیم تا هوشمندسازی کتابخانه ها را در جنبه تجهیزات و دیجیتال سازی را در حوزه خدمات ارائه کنیم و این مهم امکانپذیر نیست جز در توانمندسازی نیروی انسانی.

وی با اشاره به سامانه علم سنجی گفت: در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، معتقدیم به سامانه علم سنجی، شاخص ها و گزینه‌های بیشتری اضافه شود. باید به مناسبت شعار سال داده‌های فناوری را از نهادهایی مانند معاونت علمی ریاست جمهوری دریافت کرده و در سامانه علم سنجی گنجانده شود.
دکتر شیخ شعاعی اظهار داشت: دستورالعملها و خلاصه‌های سیاستی را با هدف رسانه‌ای کردن آنها در بخش ترجمان دانش اضافه خواهد شد و توسعه سامانه انتشارات کتاب نیز در دستور کار قرار دارد.

تنها یک شرکت دانش بنیان در کتابداری فعال است

دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: تنها یک شرکت دانش بنیان در حوزه کتابداری وجود دارد که ضروری است روی افزایش این شرکت های دانش بنیان با ارائه حمایتها و تسهیلات کار شود.

او بیان کرد: اخیرا کتابخانه بیمارستان هوشمند را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی کرده و نشان دادیم که به هوشمندسازی کتابخانه‌ها اعتقاد راسخ داریم.

دکتر زرقی در ادامه از علاقمندان جهت حضور در مراکز رشد شهید بهشتی دعوت به عمل آورد تا در این مرکز رشد حضور یابند و حمایت‌های مطلوبی که در این مرکز از شرکت‌ها و هسته‌های فناور در نظر گرفته شده است بهره مند شوند.

او در ادامه به ساماندهی گرنت‌های موسسه نیماد اشاره کرد و گفت: این ساماندهی در جهت ایجاد عدالت و شرایط برابر برای همه محققان و پژوهشگران در دریافت گرنت‌ها انجام شده است که جا دارد از تلاش های دکتر پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تقدیر و تشکر کنیم.

رونمایی ها

در این رویداد استاندارد ملی کتابخانه‌های بیمارستانی از ماموریت ابلاغ شده معاونت تحقیقات و فناوری به کلان منطقه ۱۰ آمایشی با محوریت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همینطور اولین نشریه انگلیسی در حوزه کتابداری با عنوان  journal of medical library and information science رونمایی شد.

سپس سامانه ملی ارزیابی کتابخانه‌ها و کتابداران علوم پزشکی که ماموریت ابلاغ شده معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به کلان منطقه ۲ آمایشی به محوریت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه نیز رونمایی شد.

و به دنبال آن  از طرح نرم‌افزار یکپارچه مدیریت منابع کتابخانه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، ماموریت واگذار شده معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی گلستان رونمایی شد.

برگزیدگان ششمین همایش کتابداران و اطلاع‌رسانان سلامت

ویدیو همایش

تصاویر همایش

تهیه شده توسط: معصومه ارجمندی کارشناس مسئول اطلاع رسانی پزشکی معاونت تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت

پیمایش به بالا