دومین همایش کتابداران و اطلاع‌رسانان سلامت ۱۳۹۷

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

گزارش همایش

 

دومین همایش کتابداران سلامتدومین همایش ملی ” کتابداری پزشکی و اطلاعات سلامت ” همزمان با سالروز ” کتاب، کتابخوانی و کتابدار “، با هدف تقدیر از کتابداران برگزیده و کارکنان کتابخانه های مرکزی با توجه به نقش های مختلف آنان در حوزه های گوناگون، با همکاری و میزبانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی مصادف با روز بزرگداشت کتابدار در تاریخ۲۴  آبانماه ۱۳۹۷ برگزار شد.

” فرشته مخبر دزفولی” مسئول کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و دبیراجرایی همایش در ابتدای مراسم افتتاحیه ضمن خیرمقدم به تمامی شرکت کنندگان، از دکتر کبیری مدیر مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت به دلیل ایجاد تحول در کتابداری پزشکی طی سالهای اخیر، ارتقای جایگاه کتابداران و برگزاری گردهمایی های سالانه برای تقدیر و گرامی داشت این حرفه تشکر و قدردانی کرد.

 دکتر ” اخوتی” دبیر بورد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی کشور طی سخنانی با عنوان ” نقش های جدید کتابداران “، گفت که کتابداران باید بر مهارت‌های خود تکیه کنند تا مجموعه کتابخانه‌هایشان به رشد و پویایی لازم برسد.

 وی افزود: از سال ۱۹۹۵ میلادی در دنیا بر نقش های مختلف کتابداران همانند فعالیت در تیم های مراقبت سلامت، تهیه گرنت، ارتباط با آموزش، پژوهش، درمان و بخش های مراقبتی براساس اهداف سازمانی خود، تاکید شده است.

 به گفته اخوتی، در مطالعات اخیر، کتابداران با نقش های جدید می توانند تجربه های کاربران را ارتقاء دهند، در حوزه نویسندگی به محققان کمک کنند، در تیم های پژوهشی مشارکت بیشتری داشته باشند و در آموزش های مداوم فعالیت بیشتری از خود نشان دهند.  وی، ۱۸ نقش جدید کتابداران را در  Systematice Reviews  و با فرصتی که از طریق تکنولوژی های نو فراهم شده برای تعاملات بیشتر با کاربران برشمرد.

دبیر بورد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی کشور افزود: کتابداران باید در نظر داشته باشند که مخاطبان آنان چه کسانی هستند، مثلا در کتابخانه بیمارستان یا مرکز درمانی، جامعه مخاطب فقط هیات علمی و دانشجویان نیستند بلکه بیماران و مردم نیز مخاطبان این کتابخانه هستند.

 اخوتی اظهارداشت: کتابداران در تیم های تحقیق و در ارزیابی‌های تحقیقات می‌توانند نقش داشته باشند و در پیدا کردن مجلات مورد نیاز هیات علمی یا دانشجویان کمک کنند.

وی برای پویایی هرچه بیشتر کتابخانه‌ها، پیشنهاد داد که فضای خوب و متنوعی را در کتابخانه ایجاد کنیم، کتابداران از هر فرصتی برای ارتقای دانش خود استفاده کنند و در تعامل با دیگر کتابخانه‌ها تلاش کنند.

 دکتر” مهرانگیز حریری ” از بنیانگذاران کتابداری در ایران  طی سخنانی به ” نقش فناوری اطلاعات در کتابخانه‌ها ” اشاره کرد و از کتابخانه ” هیبرید ” که کتابخانه‌های سنتی را به دیجیتال متصل کرده، گفت.

وی، بخش مهمی از این کتابخانه را مجلات الکترونیکی دانست و این بخش را به مثابه اولین کانال های اشاعه اطلاعات و شاهراه اطلاع رسانی جهانی معرفی کرد.

این پیشکسوت عرصه کتابداری افزود: فناوری اطلاعات سبب شده که اکثر محققان بتوانند به سهولت و بسرعت یافته‌های تحقیقات خود را در معرض دید و قضاوت هم گروهان خود قرار بدهند و همانطور که فناوری اطلاعات، روش زندگی ما انسان‌ها را تغییر داده، در روش مدیریت کتابخانه‌ها نیز تاثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: فناوری اطلاعات، نقش کتابداران را تحت تاثیر قرار داده و تحول در یادگیری و آموزش‌های کتابداران ایجاد کرده است.

در ادامه، خانم ” پروانه مدیر امانی ” رئیس گروه اطلاع رسانی پزشکی مدیریت اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در سخنانی از جایگاه فعلی و جایگاه مورد انتظار کتابخانه‌ها گفت و به برخی از چالش‌های حرفه کتابداری اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر تحولات بسیاری در حرفه کتابداری پزشکی صورت گرفته است، گفت: اما هنوز کمبودها و چالش‌هایی داریم، به طوری که در برنامه مصوب وزارت بهداشت به نقش کتابداران هیچ اشاره ای نشده است، و در هیچ کجای بسته‌های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی  مبتنی بر برنامه آموزش عالی حوزه سلامت، از نظام کتابداری بالینی یا پزشکی، مطلبی دیده نمی شود، ضمن آنکه در ارتقای توانمندی گروه های آموزشی در تربیت متخصصان، از نقش کتابداران پزشکی، سخنی بمیان نیامده است.

مدیرامانی افزود: اما ما کتابداران پزشکی مهارت‌های ارزشمندی داریم که از عرضه خدمات صرف کتابخانه‌ای به سمت ارائه خدمات پشتیبانی در تصمیمات بالینی و درمانی، گسترش یافته است .

وی همچنین ادامه داد: اما متاسفانه در ساختار جذب نیروی انسانی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی الزامی به جذب نیروی متخصص کتابدار پزشکی وجود ندارد و هرچند که در مقطع دکترا، کتابداری بالینی آموزش داده می‌شود، اما هنوز در کتابخانه‌های مراکز درمانی، این متخصصان جذب نمی‌شوند، و اصولا به کتابخانه برخلاف سایر بخش های بیمارستان، با دید تخصصی نگاه نمی‌شود.

در ادامه این مراسم، دکتر “علیرضا اسفندیاری مقدم” استاد دانشگاه و پژوهشگر برجسته کتابداری و اطلاع رسانی طی سخنانی، ازساختار انجمن کتابداران بین المللی و فدراسیون بین المللی کتابداران و اهداف و فعالیت‌های آنها گفت.

همچنین، دکتر “قاضی میرسعید” استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی تهران و از اعضای بورد کتابداری پزشکی، با انتقاد از اینکه به دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مجوز تاسیس گروه کتابداری برای کارشناسی این رشته داده نشده است، گفت: اگر این روند ادامه داشته باشد، آینده روشنی برای کتابداری پزشکی نمی‌توان ترسیم کرد.

وی پیشنهاد داد: اتاق فکری با حضور اعضای بورد کتابداری و مسئولان مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت تشکیل شود و راهکارهایی برای برون رفت از این وضعیت و هدایت رشته کتابداری پزشکی به دست آید.

 ” حسین بیدختی” عضو هیات علمی دانشگاه و مدیر اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز سخنران بعدی بود که به نقش کتابداران و مدیران کتابخانه ها، انتظارات از کتابداران پزشکی، صلاحیت های ارتباطی کتابداران پزشکی، صلاحیت های پژوهشی، صلاحیت های فناوری اطلاعات و مدیریتی آنان اشاره کرد.

   وی، ” تطابق سرفصل ها و دوره های آموزشی متناسب با نیازها، برگزاری دوره های آموزش ضمن خدمت، راه اندازی حداقل یک کتابخانه شبانه روزی در هر دانشگاه، حمایت از ایجاد انجمن های علمی و حرفه ای و توسعه ارتباطات متخصصان این حوزه و ایجاد کتابخانه های آموزشی به عنوان یکی از ارکان ضروری جهت گروه های آموزشی کتابداری پزشکی در دانشگاه ها ” را از عوامل موثر بر تحول حرفه کتابداری برشمرد.

   در ادامه، دکتر ” عبدالرسول خسروی ” عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، تجربه سفر اخیر خود به مالزی و شرکت در اجلاس سالانه ایفلا (فدراسیون بین المللی کتابداران) را برای حاضران بیان کرد.

   وی با بیان تاثیرات شرکت در اینگونه مجامع، کسب تجربه از نمایندگان دیگر کشورها و آشنایی با مهارت ها و تازه های علم کتابداری روز دنیا، از رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت خواست تا فرصتی را فراهم آورند تا کتابداران کتابخانه های پزشکی کشورمان  بتوانند در نشست های سالانه ایفلا شرکت کنند و در تعاملات بین المللی، تجربه ها و ایده های جدید بدست آورند.

   در پایان این مراسم، دکتر ” کبیری ” رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی با مقدمه ای از اینکه حرفه کتابداری، فقط دانش نیست بلکه اخلاق، مهارت، تعهد، پشتکار و بسیاری از ویژگی های دیگر را دربرمی گیرد که از فرد کتابدار، الگو می سازد، بر الگوپروری و افزایش الگوها در جامعه کتابداری کشور تاکید کرد.

   وی براساس این ویژگی ها و آشنایی با حداقل ۶۰ کتابخانه دانشگاه های علوم پزشکی کشور، دو تن از کتابداران کشور به نام های ” طبسی ” رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و ” فیروزکوهی ” کتابدار دانشگاه علوم پزشکی زابل را بعنوان الگوی کتابداران پزشکی کشور معرفی و مورد تقدیر قرار داد.

   در بخش تقدیر از پیشکسوتان کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی با اعطای لوح و اهدای هدیه، از دکتر مهرانگیز حریری، دکتر قاضی میرسعید، هما طلاچی و ناهید عاشوری، تقدیرشد.

   همچنین کتابداران برگزیده دومین همایش ملی کتابداران پزشکی و اطلاعات سلامت با توضیح ” مرضیه گلچین ” دبیر علمی همایش از چگونگی  ارزیابی فعالیت های آنان و امتیازدهی در این بخش، معرفی شدند.

   برهمین اساس، ” مرجان مومنی، منصوره فیض آبادی، دکتر سمیه نادی راوندی، صدیقه نشاطی ثانی، دکتر پریسا حسن زاده، بهناز جعفری، ناهید حسینی چگینی و جلیل قانی دهکردی ” بعنوان کتابداران برگزیده معرفی شده و با اعطای لوح و هدیه از آنان تقدیر شد.

در بخش کتابخانه های برگزیده نیز از میان کتابخانه های دانشگاه های علوم پزشکی تیپ یک، کتابخانه دانشگاه علوم پزشکی ایران، از مجموعه کتابخانه های دانشگاه های علوم پزشکی تیپ دو، کتابخانه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و از میان کتابخانه های دانشگاه های علوم پزشکی تیپ سه، کتابخانه دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری، انتخاب شده و با اعطای لوح و اهدای هدیه از ” لیلا نعمتی انارکی، حسین بیدختی و حسین فاتحی ” مسئولان این کتابخانه ها، تقدیر بعمل آمد. 

کتابداران برگزیده کشوری دومین همایش ملی کتابداری پزشکی و اطلاعات سلامت

عنوان

نام و نام خانوادگی

نام دانشگاه

 

کتابدار برگزیده کشوری پژوهشی

خانم دکتر مرجان مومنی

سمنان

 

خانم دکتر سمیه نادی راوندی

کاشان

 

خانم دکتر منصوره فیض آبادی

سبزوار

 

کتابدار برگزیده کشوری مراکز آموزشی – درمانی

خانم صدیقه نشاطی ثانی

شهید بهشتی

 

خانم دکتر پریسا حسن زاده

مازندارن

 
 

کتابدار برگزیده کشوری کتابخانه مرکزی و دانشکده ای

خانم بهناز جعفری

شهید بهشتی

 

ناهید حسینی چگنی

لرستان

 

آقای جلیل قانی دهکردی

شهرکرد

 

کتابخانه های مرکزی برگزیده کشوری دومین همایش ملی کتابداری پزشکی و اطلاعات سلامت

عنوان

نام دانشگاه

ریاست کتابخانه مرکزی

 

دانشگاه علوم پزشکی تیپ یک 

دانشگاه علوم پزشکی ایران

خانم دکتر لیلا نعمتی انارکی

 
 

دانشگاه علوم پزشکی تیپ دو

دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

آقای دکتر حسین بیدختی

 
 

دانشگاه علوم پزشکی تیپ سه

دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال بختیاری

آقای غلامحسین فاتحی

 
 

 

تصاویر همایش

تهیه شده توسط: معصومه ارجمندی کارشناس مسئول اطلاع رسانی پزشکی معاونت تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت

پیمایش به بالا